PIRJO LEHTI teki suomeksi yhden PATRICIA KAASIN suurimmista hiteistä

PIRJO LEHDEN (s. 1953, Lahti) ura alkoi 14-vuotiaana hänen voitettuaan iskelmäkilpailut. Vuonna 1969 ilmestyi single Jos vielä kohdataan / Auringonpistos. Hän osallistui Syksyn säveleen 1971 Erik Lindströmin kappaleella Koeta kestää. Esikoisalbumi Etkö uskalla mua rakastaa (Polarvox) julkaistiin 1975.

Varsinaiseen suosioon Pirjo Lehti nousi vuonna 1980 Syksyn sävelessä esitetyn Portit-laulun myötä. Finnlevy julkaisi artistin nimeä kantavan toisen albumin 1981. Kolmas albumi Mua älä jätä yöhön ilmestyi 1985 (CBS). Albumilta muistetaan myös Juhamatin kanssa duetoitu Kaiken mä annan ja Levyraati-voittaja Vie minut pakoon. Albumista otettiin uusintapainos 1989. Samalla se nimettiin Se on rakkautta oikeaa -singlen mukaan.

1990-luvulla Pirjo jatkoi keikkailua isänsä taksifirman jatkamisen lisäksi. Häneltä ilmestyi kaksi Patricia Kaas -hitin suomalaisversiota: Kun mentiin hotelliin ja Taas yksin jäädä saan. Taksi ajettiin pysyvästi talliin vuonna 2019. Sen jälkeen Lehti on antanut laulutunteja kotonaan Lahdessa. Patricia Kaasin lauluissa Pirjoa miellyttää poikkeuksellinen rytmiikka ja ääni. “Bändi sanoi jo aikanaan, että sinulla on samantyyppinen ääni kuin Patricia Kaasilla. Ehkäpä niitä kannattaisi tehdä suomeksi. Tulkinnalliset laulut kiinnostavat ja Kaasilla niitä on”, Lehti sanoo.

Nyt 1.3.2026 suoratoistopalveluihin ilmestyvä ja radioille jaettu single on Pirjo Lehden paluu levyttävänä ja esiintyvänä taiteilijana. Samalla se jatkaa rakastettujen Patricia Kaas -tulkintojen sarjaa.

“Valheiden verkko on todella hyvä teksti, ja sitä on helppo laulaa – siihen pääsee heti sisälle. Juha-Matti Tammela on lahjakas sanoittaja, ja teksti on todella tärkeä laulussa”, Lehti jatkaa.

“Olen aina ihaillut Pirjo Lehden ääntä ja tulkintataitoa. Minulle se, että Pirjo innostui ehdottamastani laulusta ja kirjoittamastani tekstistä, on iso asia. Pirjon lauluissa on kohtalokkuutta, ja hänellä on rohkeus ja taito laulaa rankoistakin aiheista. Olen myös iloinen siitä, että Pirjo Lehti orkestereineen on yksi juuri perustamani ohjelmatoimiston artisteista”, Tammela toteaa.

Lehti teki näyttävän paluun Raul Reiman -muistokonserteissa vuonna 2025 ja on koonnut 80-luvun levylaulunsa mukaan nimetyn Wierasmies-orkesterin, jossa soittavat Mia Merisalo (saksofoni, taustalaulu), Olli-Pekka Nevalainen (basso), Antti Kalliolinna (kitara), Mikko Mustasilta (rummut) ja Tommi Fronden (kitara).

“On sellainen olo kuin olisin noussut tuhkasta. Nyt on sellainen tunne ja täpinä, että nyt mennään ja lujaa. Laulamiseen on kovasti energiaa”, Lehti sanoo.

“Valheiden verkko on voimalaulu. Se on nähtyä ja koettua, opittua viisautta, itsenäisyyttä ja oman puolensa pitämistä maailmassa, jossa itsestä on opittava huolehtimaan. Varovaisuudesta ja pettymyksistäkin huolimatta on silti uskallettava elää”, Tammela luonnehtii tekstin taustalla vaikuttaneita ajatuksia.

Valheiden verkko levytettiin tammikuussa 2025 Kuja Salmen Kujalandia-studiolla Lahdessa, ja käännöslupaa odotettiin lopulta reilu vuosi. Riemu on sitäkin suurempi nyt, kun odotus viimein palkitaan!

Scroll to Top