Suomessa on tällä hetkellä n. 1.650.000 eläkeläistä, joiden varassa mm. Suomen kulttuuripalvelut pysyvät elossa. Nyt puuhataan uusia heikennyksiä lähes kolmannekselle suomalaisista, joiden aktiivisuudella kulttuuritarjontamme pysyy hengissä. Nyt hallituksen ja kansanedustajien pitää tunnustaa nämä tosiasiat, joita ilman kotimainen perintökultuurimme on suurten uhkien edessä. Samoin kaikkien kulttuuritoimijoiden tulisi entistä paremmin huomioida eläkeläiset ja heidän toiveensa. Vuosia kestäneen koronaepidemian laannuttama vaikutus iski rajusti monenlaiseen kulttuurin tuottamiseen koko maassa niin kaupungeissa kuin myös meillä maaseudulla.
Muutama esimerkki. Kesäisin suomalaiset kesäteatterit pyörivät harrastajavoimin ja talkootyöllä, pääosin kuitenkin eläkeläisten kansoittaessa katsomot niin kaupungeissa kuin maaseudullakin. Tämän lisäksi suomalainen tanssilavakulttuuri olisi jo näivettynyt ja kuollut kokonaan, elleivät ikinuoret eläkeläiset olisi löytäneet tanssilavansa ja-talonsa ja tanssi-ilonsa uudelleen. Ympärivuotinen tanssilavatoiminta työllistää Suomessa satoja ja satoja muusikoita, artisteja ja alan muita ammattilaisia. Läpi vuoden meriristeilyt ovat myös olleet eläkeikäisten kestosuosikkeja vuodesta toiseen. Kokonaisuudessaan urheilutapahtumat, kesäteatterit, konsertit, lavatanssitoiminta ja meriristelyt elävät asiakkaista, joiden sydän sykkii suomalaiselle kulttuurille ja musiikille, joka on lähellä jokaista, tavallista ihmistä.
Suuri osa kotimaan matkailusta elää tapahtumista, majoituksista hotelleissa ja kylpylöissä, erilaisista ruokaravintola ja -huoltoasemien palveluista jne. Työllistävä merkitys on erittäin suuri ja kiistaton.
Matkailualan yritysten ja eri kulttuuripalvelujen tuottajien pitäisi huomioida nämä lähes 2 miljoonaa eläkeläistä nykyistä paremmilla alennuksilla pääsylipuista, majoitushinnoista, ruokapalveluista ym.
Lomasesonkien ulkopuolelle jää vuodessa noin 10 kuukautta muuta aikaa, jolloin eläkeläisille tarjottavilla ale-hinnoilla saataisiin käyttökapasiteetit aivan uuteen nousuun. Hyötyjiä olisivat sekä alan yrittäjät ja asiakkaat, me eläkeläiset. Parin euron alennus 30-50 euron lipunhinnoista ei saa vielä tavallista pieneläkeläistä tankkaamaan autoaan kulttuurimatkaansa varten, vaikka kuinka muuten kiinnostaisi itse tapahtuma. Nyt olisi eri järjestäjätahojen tarkistettava hintojaan ja tarjottava reilu alennus ikäihmisille, että urheiluhallit, katsomot ja tanssilattiat, risteilulaivat ja konsertit olisivat tunnelmaa täynnä! Tämä olisi viime kädessä meidän kaikkien yhteinen, suuri etu ja aito ilo.
Milloin hallitus ja kulttuuriministeriö tunnustaa tämän tosiasian, että eläkeikään ehtineet kansalaiset ansaitsevat kohtuuhintaiset palvelut?
Avustustoimintaa tulee jakaa oikeudenmukaisesti kaikille eri kulttuurin osa-alueille, toimijoille, jotka työllistävät ja tuottavat monenlaista elämäniloa elämäntyönsä jo tehneille ikäihmisille. Toivottavasti näin tulisi tapahtumaan heti ja kaikkialla Suomessa!
Viimeinen vetoomus hallitukselle: lopettakaa nyt välittömästi ja heti puheet eläkkeiden minkäänlaisista leikkauksista ja heikennyksistä!
Eläkeikäiset pitävät nyt vahvasti Suomea pystyssä monella tavalla kotimaan kulttuuri ja -matkailupalveluista alkaen. Arvostakaa meitä!
Alpo-Petteri Kokkonen
Pihtipudas

