Satu Rämön Hildur-sarja on kirjamyynnin perusteella Suomen suosituimpia dekkaritarinoita. Sen Turun Kaupunginteatterissa pyörivään ensimmäiseen näyttämöversioon on myyty jo yli 30 000 lippua. Ja nyt myyntiin avataan jännitysnäytelmän kolmas esityskausi syksylle 2025.
Rikosetsivä Hildur selvittää Päänäyttämöllä raakaa murhasarjaa ja kadonneiden pikkusisartensa mysteeriä. Islannin kaltevalla jäätiköllä harha-askeliin ei ole varaa ja juttu käy Hildurille koko ajan henkilökohtaisemmaksi. Nordic blue -tyylilajiin asettuva esitys on puhututtanut sekä lukijoita että teatterin ystäviä viime marraskuun ensi-illasta (7.11.2024) asti.
Turun Kaupunginteatterin katsomossa on näkynyt lukusia islantilaisvillapaitoja ja ensi kosketuksensa teatteriin ottavia katsojia. Ne, joilla oma mielipide Hildurin näyttämöversiosta on vielä muodostamatta, voivat valita katsomopaikkansa kuluvan kevään esityksistä tai napata nyt parhaat päältä ensi syksyksi. Esitykset jatkuvat 8.11.2025 asti.
Satu Rämön luoman kirjasarjan kolme ensimmäistä osaa on sovittanut näytelmäksi Satu Rasila ja esityksen on ohjannut Anne Rautiainen. Hildurina nähdään Asta Sveholm. Hildurin keskeisen, siipimäisenä kohoavan lavaste-elementin suunnitellut Milja Salovaraan on Vuoden 2024 Sädepalkinto-ehdokkaana lavastuskategoriassa.
Esityskuvassa Hildur (Asta Sveholm), kuvaaja Otto-Ville Väätäinen.