Suomireggaen kärkinimi Jukka Poika tekee odotetun paluun ja julkaisi 3. huhtikuuta uuden Comeback-albuminsa, joka katkaisee kymmenen vuoden albumitauon ja käynnistää uuden luvun artistin uralla. Albumilla kuullaan Jukka Pojan sanoin “Suomireggaeta vuonna 2026” – tuttua, tunnistettavaa soundia, joka saa modernin twistin määrätietoisesta energiasta ja kansainvälisistä vivahteista.
“Albumilla on biisejä itsensä ja toisen kanssa olemisesta sekä jokunen rivi yhteiskuntana olemisestakin. Joskus laulu lähtee liikkeelle ajatus edellä, mutta usein annan riimien viedä paikkoihin, joihin ei muuten tulisi kurkittua”, Jukka Poika kuvailee albumia.
Albumi on tuotettu yhdessä Victor Nordiksen kanssa, joka tunnetaan yhteistyöstään muun muassa Sexmanen, JVGn ja Ege Zulun kanssa. Äänitykset tehtiin Nordiksen studiolla, ja mukana matkassa olivat myös okko ilmari, Mico Pellikka (Edicti) ja Armando Mokulu. Soolobiisien lisäksi kuullaan kaksi feattausta: maaliskuussa julkaistu Government yhdessä Mikael Gabrielin kanssa sekä Savurenkaat, jolla vierailee ibe.
Uudella aikakaudellaan Jukka Poika kuulostaa samanaikaisesti tutulta ja uudelta. Lempeä groove on yhä läsnä, mutta sen rinnalle on kasvanut aiempaa terävämpi soundi. Tammikuussa julkaistu albumin ensimmäinen single Stand Back toimi tästä suunnasta esimakuna ja osoitti sen, että yleisö on valmis tähän seuraavaan lukuun.
Tulevaisuudelta voidaan odottaa lisää musiikkia, uusia julkaisuja ja aktiivista keikkailua.
Kuuntele Comeback tästä.

