Kappale sijoittui Uusi Työväenlaulu -laulukilpailussa jaetulle ykkössijalle
Puolet äänitteen artistirojalteista ohjataan Suomen UNICEFille lasten hyväksi
“Jos me kuunneltaisiin kaikkien maailman äitien kaikki esteet ylittävää rakkautta ja herkkää viisautta, niin olisko meidän todellisuus näin täynnä ristiriitaa ja konflikteja?”
Kuuntele Jos äidit johtais maailmaa tästä
Jos äidit johtais maailmaa on kahden laulaja-lauluntekijän yhteinen rauhanlaulu, joka pohtii millainen olisi maailma, jota johdettaisiin pehmeistä arvoista käsin. Kappale esittelee rauhanomaisen utopian, ja toisaalta myös kysyy, täytyykö maailmanrauhan todella olla utopiaa?
”Viime vuosina on ollut aika voimaton olo maailman myllerrysten edessä. Sitä kautta päädyimme miettimään, minkälaisia asioita me pidetään maailmassa voimakkaina. Todettiin, että jos me kuunneltaisiin kaikkien maailman äitien kaikki esteet ylittävää rakkautta ja herkkää viisautta, niin olisko meidän todellisuus näin täynnä ristiriitaa ja konflikteja? Emme usko, että lempeä feminiininen energia on se, joka sotia aloittaa, vaan se on se, joka korjaa tuhojen jäljet. Siks haluttiin tuoda sitä energiaa nykyhetkeen lisää edes yhden pienen laulun verran”, Annika Pudas ja la haka kertovat.
Jos äidit johtais maailmaa sijoittui myöhemmin perjantaina 25.7. julkistettavassa Uusi Työväenlaulu -laulukilpailussa jaetulle ykkössijalle. Uusi työväenlaulu -laulukilpailu on Valkeakoskella järjestettävän Työväen Musiikkitapahtuman ja Riihisäätiön yhteistyössä luoma sävellys- ja sanoituskilpailu, jossa etsitään perinteitä kunnioittaen uusia työväenlauluja. Lisätietoja kilpailusta löytyy osoitteesta
Jos äidit johtais maailmaa -kappaleesta tuloutuvista artistirojalteista puolet ohjataan Suomen UNICEFille lasten hyväksi.
Annika Pudas:
Pudas tunnetaan pop-estetiikkaa ja laulaja-lauluntekijäperinnettä yhdistelevästä soundistaan, sekä brutaalin pehmeistä ja syvän inhimillisistä teksteistään. Annika Pudas julkaisi debyyttialbuminsa Yhtä vain mä pyydän vuonna 2024. Toukokuussa 2025 julkaistu kappale “Uusi” on ensimmäinen single Pudaksen ensi vuonna julkaistavalta toiselta albumilta. Pudaksen musiikin äärelle pysähtyvä löytää tien melankoliseen, mutta toiveikkaaseen maailmaan. Hänen musiikissaan herkkyydessä on voimaa ja rauhallisuudessa kapinallisuutta.
la haka:
la haka on tarkkanäköisin lyriikoin maailmaa jäsentävä laulaja-lauluntekijä, jonka debyyttialbumi Toiset on luotuja tuntemaan näki päivänvalon alkuvuodesta 2023. la haka -taiteilijanimen takaa löytyy mm. Vuoden musiikintekijä -Emma-ehdokkuudella meritoitunut Emmi Hakala, joka muille artisteille kirjoittamisen ohella valmistelee tällä hetkellä toista sooloalbumiaan.

