Mikko Alatalon Maalaispojasta 50 vuotta -kiertue päättyy Tampereelle marraskuussa

Laaja ohjelmisto käsittää tuttuja, merkityksellisiä lauluja yli 50 vuoden aikajänteeltä.

Viime vuonna tuli kuluneeksi 50 vuotta Mikko Alatalon debyyttialbumista ”Maalaispoika oon”. Levystä ja sen nimikkokappaleesta käynnistyi taiteilijan pitkä sooloura, joka kattaa satoja levytettyjä lauluja.

Vuonna 2024 starttasi myös Mikko Alatalon Maalaispojasta 50 vuotta -kiertue, jolla kuultiin debyyttilevyn kappaleita pitkästä aikaa livenä. Sen lisäksi ohjelmistoon kuului myös manserokin helmiä ja pohjoisen lauluja taiteilijan uran alkuvuosilta.

Konsertit olivat läpileikkauksia Mikon urasta – myöhempiä hittejä unohtamatta.

Maalaispojasta 50 vuotta -kiertueen viimeinen lenkki alkaa perjantaina 19. syyskuuta Espoosta ja loppuu 14. marraskuuta Tampere-taloon, jossa maestron kanssa lavan jakavat mm. Anne Mattila, Ronja Alatalo ja Coitus Int 50 Revival.

Mikko Alatalo on yksi maamme merkittävimmistä viihdetaiteilijoista. Hiljattain 74 vuotta täyttäneen musiikkineuvoksen mittava ura käsittää yli 700 levytettyä kappaletta, joista 600 hän on kirjoittanut yhdessä Harri Rinteen kanssa ja muutamia kymmeniä Juice Leskisen kanssa.

Alatalo-Rinne-tuotannosta Maalaispoika-keikoilla kuullaan ainakin Ihmisen ikävä toisen luo. Lisäksi ohjelmistossa on muutamia Coitus Int -yhtyeen klassikoita, joita vedimme myös suuren suosion saavuttaneella Coitus Int 50 Revival -kiertueella, kuten Per Vers, runoilija ja Hän hymyilee kuin lapsi, Alatalo kertoo.

Pohjoisen lauluja kuullaan myös, kuten 11 virran maa ja Leuhkat eväät sekä lauluja Mikko Niskasen Ajolähtö-elokuvasta. Mukana ovat myös kestosuosikit Hyasinttien aika ja Suojelusenkeli. Lisäksi laulan suomeksi levyttämäni Eric Claptonin Tears in Heaven -biisin, Alatalo lisää.

Mikko Alatalo on elävä suomalainen legenda: yli 6000 heitettyä keikkaa ja yli 50 julkaistua albumia, Suomi-palkinto, Iskelmä-Finlandia ja Vain elämää -ohjelmassa mukana olo ovat muokanneet hänestä kaikkien tunteman viihdetaiteilijan, jonka ura jatkuu tämän keikkaperiodin jälkeenkin.

Maalaispojasta 50 vuotta, viimeiset keikat:

19.9. Espoo, Kannusali
27.9. Imatra, Kulttuuritalo Virta
3.10. Forssa, Työväentalo
10.10. Uusikaupunki, Cruselli
7.11. Muhos, Koivu ja Tähti
14.11. Tampere, Tampere-talon pieni sali

  • Kiertueen päätöskonsertti: mukana Anne Mattila, Ronja Alatalo, Eero A, Aleksi Hakaniemi, Alatalo Bros. Band ja Coitus Int 50 Revival

Näiden esiintymisten lisäksi Mikko Alatalolla on syksyn 2025 aikana esiintymisiä mm. Espanjan Fuengirolassa, Ruotsissa Gävlessä, Upplands-Väsbyssä ja Tukholmassa sekä mitä erilaisimmissa tilaisuuksissa halki Suomen.

www.facebook.com/mikkoalatalovirallinen
www.mikkoalatalo.net

Scroll to Top